Nawadnianie upraw, roślin ogrodowych czy sadów to konieczność w naszej strefie klimatycznej, gdy często trudno o regularne opady deszczu. Zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w dużych sadach czy gospodarstwach towarowych, nadmierna susza może spowodować wiele nieodwracalnych szkód. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą na odpowiednie nawodnienie każdej uprawy.

Podlewanie roślin w ogrodzie czy w sadzie bywa mocno uciążliwe, gdy bierzemy się za to ręcznie. Wylewamy wtedy sporo wody, nie jesteśmy w stanie podlać wszystkiego równomiernie. Musimy też włożyć sporo pracy w to, by rośliny były właściwie nawodnione. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie automatycznych systemów nawadniających, dostosowanych do konkretnych potrzeb roślin oraz sytuacji pogodowej. Dobrym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe, które pozwala na dostarczenie wody bezpośrednio do rośliny i jej systemu korzeniowego.

Rośliny o dużym zapotrzebowaniu na wodę

Najwięcej pracy, jeśli chodzi o podlewanie, wymagają te rośliny, które są bardzo wrażliwe na brak wody i przedłużającą się suszę. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, które cieszą oczy w naszych ogrodach, jak i roślin uprawnych, owoców i warzyw, które uprawiamy nie tylko w ogródkach, ale również w ramach produkcji towarowej. Od poziomu wilgoci w glebie zależy nie tylko wygląd rośliny, ale również jej plon. W przypadku suszy otrzymującej się przez długi czas rośliny plonują słabo – w dużo mniejszej ilości i niższej jakości. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się więc zarówno w ogrodach, jak i w gospodarstwach, które produkują warzywa i owoce na sprzedaż.

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

System nawadniania kropelkowego składa się z długich przewodów na wodę, które mają drobne dziurki przy roślinach. Można je rozprowadzać po ziemi lub też zawieszać na specjalnych podstawkach nad ziemią. Przez otworki woda wydostaje się do gleby, a następnie zasila układ korzeniowy rośliny. Linie nawadniania kropelkowego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zwykle systemy nawadniania się nie sprawdzają. Mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy uprawy znajdują się na nierównym terenie, na przykład na wzgórzu. Wtedy jest oczywiste, że najwięcej wilgoci w glebie jest w najniżej położonych partiach pola, natomiast w tych szczytowych może być zbyt sucho. Jeśli linia kroplująca jest odpowiednio zaprojektowana, można zadbać o to, aby także rejony upraw na szczycie wzgórza czy pagórka były odpowiednio nawodnione.

Zalety korzystania z nawadniania kropelkowego

Używanie nawadniania kropelkowego przynosi wiele korzyści, których nie daje żadne inne podlewanie. Przede wszystkim, woda jest podawana bezpośrednio do gleby i systemu korzeniowego, dzięki czemu nie utrzymuje się na zewnętrznych, naziemnych częściach rośliny. Ogranicza to ryzyko poparzenia liści przez słońce – krople wody na nich działają często jak soczewki. Dzięki temu, że wilgoci nie ma na powierzchni, można też zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i pleśni, które negatywnie wpływają zarówno na rośliny ozdobne, jak i na uprawy warzyw i owoców. Trzeba jednak pamiętać, że nawet nowoczesny system nawadniania kropelkowego nie jest pozbawiony niedogodności. Przede wszystkim, wymaga regularnej konserwacji i filtrowania, a także systematycznego czyszczenia. Przewody, przez które płynie woda, znajdują się na glebie, co sprawia, że bardzo szybko mogą się zapychać, a ich sprawność stanie się wtedy dużo niższa.

Warto projektować według indywidualnych potrzeb

Nawadnianie kropelkowe świetnie sprawdza się do zwiększenia wilgoci w glebie, warto jednak mieć świadomość, że powinno być one zaprojektowane na indywidualne zamówienie i dopasowane do konkretnych potrzeb, a także do roślin, które będą podlewane za pomocą linii kroplującej. System musi odpowiadać potrzebom roślin, mieć odpowiednią ilość otworów, a także sprawny przepływ wody. Jeśli chcemy mieć pewność, że system nawadniający będzie spełniał wszystkie potrzeby, dobrze jest korzystać z usług doświadczonych i renomowanych firm, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Próby szukania oszczędności na systemach nawadniających nie są zbyt dobrym pomysłem – lepiej inwestować w dobre i sprawdzone rozwiązania, z których będzie można korzystać przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *