Utrata danych z telefonu, komputera, karty pamięci lub innego nośnika to prawdziwa katastrofa dla każdego, komu się przytrafiła. Warto jednak wtedy zachować zimną krew. Nie zabierajmy się za próby odzyskania na własną rękę – od razu oddajmy urządzenie do dobrego laboratorium odzyskiwania danych. Dzięki temu są spore szanse, że uda się odzyskać utracone pliki.

Wśród doświadczonych informatyków krąży powiedzenie, że ludzie dzielą się na dwa typy – takich, którzy robią zapasową kopię danych oraz takich, którzy będą ją robić. Wiele osób nie zwraca uwagi na jakiekolwiek zabezpieczenia i działania prewencyjne, które prędzej czy później mogą zakończyć się całkowitą utratą ważnych i potrzebnych danych. A zasada złośliwości rzeczy martwych głosi, że jeśli sprzęt nam odmawia posłuszeństwa, tracimy zwykle to, co jest nam najbardziej i pilnie potrzebne – właśnie napisaną pracę magisterską, ważny projekt do pracy czy inny dokument, nad którym spędziliśmy sporo czasu, ale zapomnieliśmy o wykonaniu jakiejkolwiek kopii zapasowej.

Najczęstsze przyczyny utraty danych

Choć utrata danych kojarzy nam się często z atakami hakerskimi, zwykle przyczyna jest bardziej prozaiczna – nasza nieuwaga. Często wyrzucamy do kosza różne pliki z pulpitu, a następnie czyścimy kosz. Nieraz zdarza się, że przez przypadek usuniemy coś niezwykle ważnego. Podobnie jest w przypadku przenośnych nośników pamięci – zwykle w pośpiechu robimy na nich miejsce, aby zapisać kolejne pliki. Przypadkiem można więc usunąć cenne dane w ciągu dosłownie kilku sekund. Złośliwe wirusy również mogą robić spustoszenie w naszym systemie komputerowym i bałagan w plikach. Obecność wirusa w komputerze również jest niejako pokłosiem naszych działań – otwieramy niewiadomego pochodzenia maile, instalujemy programy czy aplikacje ściągnięte z niesprawdzonych stron internetowych, nie zachowujemy ostrożności w czasie przeglądania zasobów sieci.

Dostęp do danych możemy również utracić z powodu awarii systemu, niespodziewanego sformatowania dysku, a także w wyniku jego mechanicznego uszkodzenia. Może się tak przydarzyć chociażby wtedy, gdy podróżujemy z włączonym komputerem, a więc dysk jest narażony na wiele uszkodzeń. Bez względu na to, w jaki sposób nastąpiła utrata danych, warto od razu skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który zajmuje się ich odzyskiwaniem.

Nie próbuj na własną rękę

Niektóre osoby, które są nieco obeznane z komputerami, po utracie danych próbują samodzielnie je naprawić. W sieci można bowiem znaleźć całkiem sporo darmowych programów, które służą do skanowania dysków i urządzeń ,wyszukiwania błędów i ich naprawiania. Takie działanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż wielokrotne skanowanie dysku, nadpisywanie na nim dodatkowych informacji, otwieranie nośnika może spowodować, że dane zostaną utracone bezpowrotnie. I wtedy z ich odzyskaniem nie poradzi sobie nawet najbardziej profesjonalny serwis. Dużym błędem jest również korzystanie z różnych programów skanujących w sytuacji, gdy nośnik został uszkodzony fizycznie. Takie działanie nie da kompletnie nic, a spowoduje, że urządzenie będzie się nadawało wyłącznie do wyrzucenia. Lepiej więc nie próbować bawić się w magików od informatyki, tylko od razu szukać dobrego laboratorium komputerowego, które zajmuje się odzyskiwaniem danych.

Profesjonalne odzyskiwanie danych

W poszukiwaniu dobrej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, warto również zachować zdrowy rozsądek i nie decydować się na usługi pierwszego specjalisty, jaki wyskoczy nam w wyszukiwarce internetowej. Popularne i dostępne w dużych ilościach serwisy komputerowe nie zawsze się sprawdzają. Ich pracownicy zwykle bazują na darmowym oprogramowaniu, nie zawsze mają też odpowiednią wiedzę, aby móc bez problemu odzyskać dane z urządzenia. Warto szukać specjalistów, którzy zajmują się wyłącznie odzyskiwaniem danych, a nie naprawianiem komputerów czy innymi usługami informatycznymi. Dysponują oni przede wszystkim fachową wiedzą oraz specjalistycznym oprogramowaniem. Jeśli nasz sprzęt od razu po uszkodzeniu czy utraceniu danych trafi bezpośrednio do nich, są duże szanse, że uda się odzyskać te pliki, na których nam zależy. Jeśli natomiast na początku będziemy próbowali, w imię oszczędności, zlecić odzyskanie danych jak najtańszej firmie, może się okazać, że utracimy je bezpowrotnie.

Jak cenne są utracone informacje?

Na oszczędzaniu danych nie należy nigdy oszczędzać. W momencie, gdy je utraciliśmy, warto zadać sobie pytanie, jak ważne i cenne są dla nas i czy faktycznie poradzimy sobie bez nich w sytuacji, gdy nie uda się ich odzyskać? Jeśli odpowiedź brzmi nie, koniecznie szukajmy jak najlepszego specjalisty od odzyskiwania danych. Utrata ważnych plików zapisanych w komputerze czy na zewnętrznym nośniku powinna być również dożywotnią nauczką. Zawsze warto robić kopie zapasowe, zapisywać ważne pliki na wielu różnych nośnikach lub w wirtualnej chmurze. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet jeśli nasze urządzenie odmówi posłuszeństwa, pliki zawierające ważne informacje będą w stu procentach bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *