Aranżacja i projektowanie kuchni nie należą do łatwych, choć z pozoru może się wydawać inaczej. Kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym ważna jest nie tylko estetyka, elegancja i konkretny styl, ale również funkcjonalność, ergonomia i komfort użytkowania. Jeśli marzy nam się nowoczesna kuchnia, warto dopilnować, by była zarówno efektowna, jak i dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim duże, otwarte przestrzenie. W nowym budownictwie bardzo często można spotkać kuchnie otwarte na salon, które stanowią z drugim pomieszczeniem jednolitą całość. Otwarta kuchnia sprawia, że jest więcej przestrzeni i światła, jednak wymaga bardzo przemyślanego projektowania jej poszczególnych elementów. W kuchniach otwartych ciekawie prezentują się wyspy kuchenne, które z jednej strony oddzielają kuchnię od salonu czy pokoju dziennego, a z drugiej strony, stanowią dodatkową przestrzeń roboczą i do przechowywania. Wyspy kuchenne pojawiają się w wielu projektach nowoczesnych kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze powinny być dopasowane do konkretnej przestrzeni. Jeśli wyspa będzie zbyt duża i rozłożysta, może utrudniać poruszanie się po kuchni i codzienne przygotowanie posiłków.

Nowocześnie, jasno, elegancko

Nowoczesne projekty kuchni często mają wiele wspólnych elementów. Wśród najnowszych trendów królują jasne kolory, często jest to chłodna biel. Biała kuchnia świetnie się prezentuje w różnych stylach wystroju wnętrza. Biel pasuje do kuchni minimalistycznej, skandynawskiej, pięknie wygląda też we wnętrzach w stylu industrialnym i loftowym. Gdy głównym kolorem w naszej kuchni jest biel, daje to sporo możliwości, jeśli chodzi o dekoracje w innych kolorach. Kuchnie w kolorze białym sprawdzają się też we wnętrzach małych, ciemnych i trudnych do umeblowania. Wtedy jasne ściany czy meble pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni. Na zupełnie innym biegunie niż biel znajdują się kuchnie w mocnych, intensywnych kolorach. W nowoczesnych katalogach wnętrzarskich możemy znaleźć meble kuchenne w kolorze czarnym, czerwonym czy w różnych odcieniach brązu. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto mieć świadomość, że nie wszystko, co dobrze prezentuje się na wnętrzarskich wizualizacjach, będzie taj samo dobrze wyglądało w naszych wnętrzach.

Nowoczesna energooszczędność i ekologia

W nowoczesnych kuchniach na uwagę zasługują również wszystkie rozwiązania energooszczędne, które pozwalają na oszczędzanie prądu, energii elektrycznej, a także ekologiczne sprzęty i urządzenia. Warto więc wybierać nowoczesny sprzęt kuchenny, zarówno duże AGD, jak i mniejsze sprzęty. To nie tylko kwestia mody i dbałości o ekologię, ale również możliwość sporego zaoszczędzenia na energii. Pamiętajmy również o tych rozwiązaniach, które ułatwiają segregowanie śmieci i wyrzucanie wszystkich odpadów do tych kontenerów, w których docelowo powinny się znaleźć. Różnego rodzaju pojemniki i rozwiązania do sortowania odpadów można znaleźć praktycznie we wszystkich marketach z elementami wystroju wnętrza.

Nie zapominajmy o oświetleniu

Nowoczesna kuchnia wymaga również prawidłowego oświetlenia, które zapewni wygodę i komfort użytkowania całego pomieszczenia. Planując oświetlenie kuchni zadbajmy o główne, górne oświetlenie, a także o światło boczne i uzupełniające. Dobrze oświetlone powinny być między innymi blaty robocze. Tutaj przyda się oświetlenie punktowe, na przykład taśmy lub profile LED umieszczone bezpośrednio pod szafkami. Dobrego oświetlenia wymaga również wyspa kuchenna. Lampy powinny zapewniać odpowiednio duży snop światła, ale jednocześnie być zawieszone na tyle wysoko, by nie utrudniać codziennego korzystania z wyspy i jej blatów.

Nie zawsze nowoczesne oznacza najlepsze Wiele osób urządza kuchnię w stylu nowoczesnym, gdyż właśnie takie rozwiązania można znaleźć w nowoczesnych katalogach wnętrzarskich. Bardzo często są to minimalistyczne, chłodne i surowe kuchnie typu laboratorium, które prezentują się bardzo elegancko, ale nie zawsze są równie funkcjonalne. Zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację kuchni, warto najpierw ustalić własne potrzeby i oczekiwania, a także taką stylistykę, w której najlepiej się czujemy. Jeśli najbardziej lubimy klasyczne, ciepłe kuchnie w stylu retro, angielskim czy rustykalnym, nie trzeba na siłę urządzać kuchni na wskroś nowocześnie. Można podjąć próbę połączenia klasyki z nowoczesnością, co daje bardzo ciekawe efekty końcowe. Najważniejsze, abyśmy we własnej kuchni czuli się komfortowo, wygodnie i po prostu jak w domu.

Zaprszamy do zapoznania się z ofertą firmy DelForm – delform.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *